Verdictul lui Ion Crăciunescu legat de fazele controversate din meciul CFR Cluj - Craiova

Fostul mare arbitru internațional Ion Crăciunescu a analizat fazele litigioase petrecute în timpul partidei derbi CFR Cluj – Universitatea Craiova, dând dreptate în unele aspecte gazdelor.

Crăciunescu este de părere că CFR trebuia să primească un penalti clar în prima repriză, la duelul dintre Alexandru Chipciu și Nicușor Bancu.

Craiovenii au terminat prima repriză în avantaj, 1-0, însă banca CFR-ului a luat foc după ce Chipciu a fost busculat în careu de Bancu, în minutul 42.

„După părerea mea, nu e luptă corp la corp. Îl răstoarnă. E fault, deci penalti. Mie mi se pare că îl apucă și îl trage, dar dacă ne aducem aminte cu ce balanță a judecat faza de la Craiova cu Botoșani… Mie nu mi se pare un contact ușor, sar ambii jucători la cap și îl apucă de umărul drept pe adversar și îl dezechilibrează. La cealaltă fază nu aș fi dat penalti. Amândoi s-au împins”, a vorbit după joc Crăciunescu la Digisport, el fiind invitat în cadrul emisiunii DigiSport Special.

CFR Cluj – Univ. Craiova 1-2 | Edi Iordănescu: „O nedreptate! Meritam cel puțin un punct!”

Acesta s-a mai referit mai sus și la o altă fază la care clujenii au cerut penalti, după pauză, când Debeljuh, care cade în duel cu Acka, cere și el lovitură de la 11 metri, însă neîntemeiat, după cum spune mai sus fostul central.

CFR Cluj se poate duce la 4 puncte în spatele lui FCSB, dacă aceasta va triumfa duminică acasă cu Sepsi OSK.