Valteri Bottas s-a impus în prima cursă de Formula 1 din sezon. Hamilton, clasare dezamăgitoare

Pilotul finlandez Valteri Bottas s-a impus în prima cursa de Formula 1 a acestui sezon 2020, în Austria, pe circuitul de la Red Bull Ring.

După luni de zile de așteptare cauzate de pandemia de coronavirus, Marele Circ al Formulei 1 s-a strâns în Austria, pentru prima cursă a acestui nou sezon.

Iar finlandezul Bottas a reușit să câștige această primă cursă, terminând înaintea lui Charles Leclerc de la Ferrari și a lui Lando Norris. Lewis Hamilton, campionul mondial en-titre, a terminat doar pe locul 4!

El a fost încetinit și de o penalizare de 5 secunde, ca urmare a unui incident cu Albon, după ce britanicul l-a acroșat pe acesta într-un viraj, iar comisarii de cursă au decis că el este de vină.

Pentru Norrris, tânăr pilot de 20 de ani de la McLaren, este prima clasare pe podium din cariera sa.

Următoarea cursă va avea loc săptămâna viitoare, pe 12 iulie, tot în Austria, la Red Bull Ring.