US Open 2020: Victorie impresionantă pentru Patricia Țig, înfrângere în două seturi pentru Mihaela Buzărnescu

Mihaela Buzărnescu și Patricia Țig au jucat, miercuri dimineață, în runda inaugurală de la US Open 2020.

La primul meci disputat după o pauză de aproape un an, Miki a cedat în fața câștigătoarei din 2017, Sloane Stephens.

Jucătoarea din SUA s-a impus în două seturi, cu 6-3, 6-3, la căpătul unei întâlniri care a durat o oră și 17 minute.

De partea cealaltă, Patricia Țig a arătat o formă impresionantă în confruntarea cu Kurumi Nara, pe care a învins-o în mai puțin de o oră.

Tenismena din Japonia a reușit să câștige un singur game, astfel că reprezentanta noastră s-a impus cu un categoric 6-1, 6-0.

În runda următoare, Patricia o va întâlni pe favorita numărul 18, Donna Vekic.

Nu va fi singura româncă prezentă în turul doi de la US Open, Sorana Cîrstea urmănd a juca cu favorita numărul 9, Johanna Konta.

US Open 2020 se desfășoară în perioada 31 august - 13 septembrie.