Universitatea Craiova, eliminată de Sepsi în semifinalele Cupei României

Sepsi Sf. Gheorghe s-a calificat, joi seara, în finala Cupei României la fotbal, acolo unde o va întâlni pe FC Voluntari.

Covăsnenii au trecut în semifinale de deținătoarea trofeului, Universitatea Craiova, pe care au învins-o atât în tur, cât și în retur.

După 2-1 în meciul de acasă, trupa lui Bergodi s-a impus cu 1-0 în deplasarea din Bănie.

Ștefănescu a reușit unicul gol al meciului după o pătrundere excelentă prin partea dreaptă, în minutul 66.

Finalul de meci a fost cu mulți nervi, ambele echipe rămânând în inferioritate numerică. Bancu, de la gazde, și Aganovic, de la oaspeți, au fost trimiși la cabine în minutul 85.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu - Mateiu, Crețu - Gustavo, Baiaram, Ivan - Markovic.

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Păun, Gonzales, Aganovic - Bărbuț, Tudorie, Ștefănescu.

Arbitru: Horațiu Feșnic.

Finala Cupei României va avea loc la 19 mai, pe stadionul Rapid din București.