Universitatea Craiova a scos-o pe CFR Cluj din Cupa României | Rezultatele complete și echipele calificate în optimi

Universitatea Craiova a scos-o pe CFR Cluj din Cupa României | Rezultatele complete și echipele calificate în optimi

Universitatea Craiova s-a calificat, joi seara, în optimile de finală ale Cupei României după o victorie cu CFR Cluj.

Dan Petrescu a trimis în teren o echipă din care au lipsit mai mulți titulari, iar oltenii s-au impus cu 1-0.

Houri a reușit singurul gol al întâlnirii din Bănie, în minutul 63, cu un șut superb de la aproximativ 25 de metri.

Este pentru al doilea an consecutiv când campioana României părăsește Cupa României încă din faza 16-imilor.

Universitatea Craiova: Lazar - Conte, Screciu, Constantin, Vătăjelu - Vînă, Fedele, Houri - Cîmpanu, Markovic, Baiaram.

CFR Cluj: Figueiredo - Butean, Cestor, Hoban, Ștefan - Tahiri, Rodriguez, Boateng - Deac, Gondiu, Chipciu.

Celelalte rezultate din 16-imile Cupei României:

Marți, 21 septembrie

  • ACS Şomuz Fălticeni – FC Voluntari 1-4 (Alex Sahru 37′ / Alexandru Ilie 42′, Ricardinho 65′, Daniel Paraschiv 77′, Marius Briceag 87′)
  • CS Minaur Baia Mare – ACSM Politehnica Iaşi 3-1 (Alin Văsălie 13′, 65′, Mircea Donca 61′ / Alezandru Iulian Zaharia 39′)
  • ACS Petrolul 52 – U Craiova 1948 SA 0-1 (Torell Ondaan 52′)
  • CS Mioveni – FC Rapid 1923 0-0, 4-5 d.pen.

Miercuri, 22 septembrie

  • Fotbal Club Argeş – FC Botoşani 0-0, 4-2 d.pen.
  • CSM Slatina – Dunărea Călăraşi 1-2 (Al. Popovici 44’ / Al. Stoica 61’, Nica 78’)
  • AFK Csikszereda – Chindia Târgovişte 0-1 (Cherchez 45’)
  • Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara 0-1 (Oct. Ursu 62’)
  • CS Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş 0-0, 0-1 d. prel. (Yuri Matias 117′)
  • Fotbal Club Buzău – Academica Clinceni 1-1, 2-1 d. prel. (Ariel López 90′, Chică-Roșă 117′ / Chandarov 28′)
  • Asociaţia Club Sportiv CAO 1910 – AFC Hermannstadt 0-1 (Sîntean 83’)
  • Farul Constanţa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (Bg. Mitrea 51′-pen.)
  • CS Hunedoara – FCSB 3-3, 3-5 după prel. (A. Vlad 59′, Hergheligiu 70′, Simon 83′ / I. Stoica 19′, 50′, Oaidă 30′, Muşi 94′, V. Gheorghe 97′)

Joi, 23 septembrie:

  • ACSO Filiaşi – UTA Arad), 1-0 (Vîlcică 38′)
  • Ripensia Timișoara – Dinamo, 0-1 (C. Matei 36′)

Echipele scrise cu bold s-au calificat în optimile de finală ale competiției.

Citește și alte articole de pe SpotMedia.ro:

Apasă aici pentru a vedea toate articolele din sport de pe spotmedia.ro


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇