Trei favorite au părăsit Australian Open încă din prima zi | Campioana din 2020 a fost eliminată

Trei favorite au părăsit Australian Open încă din prima zi | Campioana din 2020 a fost eliminată

Trei jucătoare aflate pe lista capilor de serie de la Australian Open au părăsit competiția încă din prima zi.

Ons Jabeur (fav.14) s-a retras înaintea meciului, din cauza unei accidentări la spate, în timp ce Sofia Kenin (fav.11) și Coco Gauff (fav.18) au fost eliminate.

Sofia Kenin, campioană la Melbourne în urmă cu doi ani, a fost învinsă luni de conaționala sa Madison Keys, scor 6-7 (2), 5-7.

În runda următoare, Madison Keys, campioană săptămâna trecută la Adelaide, o va întâlni pe Jaqueline Cristian.

ADVERTISING

De partea cealaltă, Coco Gauff a cedat neașteptat cu Wang Qiang, scor 4-6, 2-6.

Altfel, favoritele și-au respectat statutul și s-au calificat în runda următoare. Iată alte rezultate înregistrate astăzi la Melbourne:

Ashleigh Barty - Lesia Tsurenko 6-0, 6-1
Camila Giorgi - Anastasia Potapova 6-4, 6-0
Belinda Bencic - Kristina Mladenovic 6-4, 6-3
Naomi Osaka - Camila Osorio 6-3, 6-3
Jessica Pegula - Anhelina Kalinina 4-6, 7-6 (1), 7-5
Veronika Kudermetova - Claire liu 6-4, 6-4
Maria Sakkari - Tatjana Maria 6-4, 7-6 (2)
Barbora Krejcikova - Andrea Petkovic 6-2, 6-0
Jelena Ostapenko - Anna Karolina Schmiedlova 6-7 (7), 6-4, 6-1
Victoria Azarenka - Panna Udvardy 6-3, 6-1
Elina Svitolina - Fiona Ferro 6-1, 7-6 (4)
Sara Sorribes Tormo - Kirsten Flipkens 6-4, 6-1
Paula Badosa - Ajla Tomljanovic 6-4, 6-0

ADVERTISING

Mâine sunt programate celelalte meciuri din prima rundă de la Australian Open 2022.

17-30 ianuarie este perioada în care se dispută Grand Slam-ul de la Antipozi.

PROGRAM ȘI REZULTATE

FAZA GRUPELOR

14 iunie

15 iunie

16 iunie

17 iunie

18 iunie

19 iunie

20 iunie

21 iunie

22 iunie

23 iunie

24 iunie

25 iunie

  • Grupa D: Țările de Jos – Austria (Berlin, 19:00)
  • Grupa D: Franța – Polonia (Dortmund, 19:00)
  • Grupa C: Anglia – Slovenia (Koln, 22:00)
  • Grupa C: Danemarca – Serbia (Munchen, 22:00)

26 iunie

  • Grupa E: Slovacia – România (Frankfurt, 19:00)
  • Grupa E: Ucraina – Belgia (Stuttgart, 19:00)
  • Grupa F: Cehia – Turcia (Hamburg, 22:00)
  • Grupa F: Georgia – Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00)

OPTIMI DE FINALĂ

29 iunie

  • Meci 38 2A – 2B (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 1A – 2C (Dortmund, 22:00)

30 iunie

  • Meci 40 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 1B – 3A/D/E/F (Koln, 22:00)

1 iulie

  • Meci 42 2D – 2E (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 1F – 3A/B/C (Frankfurt, 22:00)

2 iulie

  • Meci 43 1E – 3A/B/C/D (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 1D – 2F (Leipzig, 22:00)

SFERTURI DE FINALĂ

5 iulie

  • Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci42 (Hamburg, 22:00)

6 iulie

  • Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)

SEMIFINALE

9 iulie

  • Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

10 iulie

  • Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie

FINALA EURO 2024

14 iulie

  • Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)

În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇