Țara Galilor elimină Ucraina și se califică la Cupa Mondială

Țara Galilor a învins Ucraina, scor 1-0, în barajul pentru Cupa Mondială din 2022.

Ucrainenii au deschis scorul încă din minutul 2, dar reușita a fost anulată de arbitru pe motiv că nu fluierase executarea unei lovituri libere.

În cele din urmă, Bale a deschis scorul în minutul 34, după o deviere a lui Yarmolenko.

Ucrainenii au avut și un penalti neacordat după o intrare asupra lui Yarmolenko în minutul 40.

Țara Galilor va fi prezentă la Cupa Mondială pentru prima dată din 1958 încoace. A fost singura apariție, iar echipa a ajuns atunci în sferturile de finală.

La Cupa Mondiala sunt calificate și Qatar, Germania, Danemarca, Brazilia, Franța, Belgia, Croația, Spania, Serbia, Anglia, Elveția, Olanda, Argentina, Iran, Coreea de Sud, Japonia, Arabia Saudită, Ecuador, Uruguay, Canada, Ghana, Senegal, Portugalia, Polonia, Tunisia, Maroc, Camerun, SUA și Mexic.

Cupa Mondială va avea loc între 21 noiembrie și 18 decembrie în Qatar.