Superliga: Universitatea Craiova îi produce prima înfrângere lui Sepsi în actualul sezon

Gruparea CS Universitatea Craiova a dispus de Sepsi OSK cu scorul de 2-1, în singura partidă disputată sâmbătă în Superligă, în stagiunea competițională 2023/2024.

Este prima înfrângere suferită de Sepsi în actuala stagiune, de asemenea prima înfrângere pentru antrenorul Liviu Ciobotariu după o lungă serie de invincibilitate, de 7 luni și 28 de meciuri mai exact, cu tot cu perioada petrecută pe banca lui FC Voluntari.

Markovici în primul minut (secunda 48!), apoi nou-venitul Houri au adus golurile Craiovei, iar pentru Sepsi a punctat Ștefănescu în minutul 42. Oaspeții au avut golul de 2-2 pe final, însă a fost anulat pentru offside la Ninaj.

Trebuie spus că Craiova a avut un om în minus din minutul 55, când fundașul Badelj era eliminat direct cu roșu, după o intervenție la VAR a arbitrului Feșnic.

Ultima înfrângere a lui Ciobotariu venise tot împotriva Craiovei, pe 20 februarie anul curent, pe când antrena Voluntariul.

Craiova vine la 17 puncte, la un punct sub FCSB, în timp ce Sepsi este pe 6, cu 12 lungimi.