Superliga: Poli Iași învinge Universitatea Craiova la debutul lui Emil Săndoi

Pe o ploaie torențială și pe un teren care semăna cu o orezărie din Asia de sud-est, Politehnica Iași s-a impus împotriva celor de la Universitatea Craiova, scor 2-0.

La debutul lui Emil Săndoi pe banca tehnică a moldavilor, gazdele au avut norocul să prindă o Craiovă apatică, fără idei, cu un Mitriță aflat într-o formă execrabilă. Kamberi și Tailson au marcat în minutele 30 și 90 plus 10.

La 0-1 însă, în minutul 59, Alexandru Mitriță, vedeta oltenilor, a ratat o lovitură de la 11 metri, execuția fiind una lamentabilă, șutul mergând la peste un metru de bara transversală.

Este al treilea meci fără victorie pentru olteni, care au mai pierdut și cu Dinamo, bifând apoi și un egal cu Rapidul, 1-1. Craiova este pe 4 în Liga 1, cu 15 puncte, în timp ce Iașiul urcă pe 10, cu tot atâtea puncte la activ.

REZUMAT: Poli Iaşi - Universitatea Craiova 2-0. Săndoi şi-a învins echipa de suflet

Ciudat este că Mitriță venise după un meci foarte bun la naționala României, când a și marcat cu Lituania, în victoria din Nations League, 3-1.

3205 spectatori au urmărit meciul de pe stadionul Emil Alexandrescu, din Copou.