Superliga: Meci nebun la Ploiești între Chindia și Petrolul

Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești au oferit un meci de infarct în etapa a 8-a din Superligă.

2-3 a fost scoul întâlnirii dintre cele două echipe care își joacă meciurile de acasă pe același stadion, Ilie Oană din Ploiești.

Oaspeții au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, după reușitele lui Dumitriu (min.8 și 22).

Gazdele au restabilit, însă, egalitate în decurs de doar cinci minute, prin Popa (mmin.75) și Atanase (min.80).

În inferioritate numerică din minutul 69, după eliminarea lui Ivanovaski, Petrolul a dat totuși lovitura prin Irobiso, în minutul 82.

Cu acest succes, Petrolul a ajuns la 14 puncte și a urcat pe locul 3 în clasamentul din Superligă.

Chindia rămâne pe ultimul loc, cu doar două puncte strânse.

Chindia Târgoviște: Moldovan - Orozco, Celea, Boldor - Akhmatov, Passaglia, Dumitrașcu, Ioniță - Mihaiu, Popa, Popadiuc.
Antrenor: Adrian Mihalcea.

Petrolul Ploiești: Vâlceanu - Meijer, Huja, Tamaș - Borța, Dumitriu, Cebotaru, Ticu - Jair, Ivanovski, Grozav.
Antrenor: Nae Constantin.

Arbitru: Florin Chivulete.