Superliga: FCSB revine pe podium după o victorie clară la FC Argeș

FCSB s-a impus în deplasarea de la FC Argeș, în Trivale, scor 2-1 în ultima partidă a zilei de duminică din Superligă, în runda curentă a stagiunii competiționale 2022/2023.

Toate golurile au venit în partea secundă, după un prim mitan închis, cu ocazii puține, un joc fragmentat, cu multe faulturi fluierate de centralul Bîrsan.

Șut și Sorescu au marcat pentru FCSB, în minutele 48 și 54, în timp ce gazdele din Pitești au redus din handicap prin Koubemba în minutul 62.

Un început de parte secundă în trombă al celor de la FCSB, început care a și securizat de altfel victoria, una meritată azi în Trivale.

Fanii lui FC Argeș au strigat în cor demisia lui Croitoru la final, iar FCSB revine cu această victorie pe podium, pe locul 3, cu 51 de puncte, la doar 2 puncte sub CFR și 7 lungimi sub lidera Farul. FC Argeș este abia pe 14 și va avea un play-out mai mult decât complicat..

Pentru FCSB urmează un meci acasă joi seara cu Petrolul, apoi o deplasare la UTA, tot duminică seara.

FC Argeş: Straton - Jakolis, Turda, Zebic, Rizzi - Meza Colli, Njike - Creţu, Jobello, Koubemba - Garita.
FCSB: Târnovanu - Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic - Olaru, Şut, Edjouma - Oct. Popescu, Compagno, Coman.

Arbitru: Marcel Bîrsan.