Superliga: FCSB remizează cu Sepsi. Cum câștigă roș-albaștrii titlul

FCSB a terminat la egalitate, scor 2-2, în deplasare cu Sepsi, într-un meci din etapa a 6-a din play-off-ul Superligii.

Sărbătoarea roș-albaștrilor se amână, iar FCSB poate deveni campioană cel mai devreme la meciul cu Farul, de sâmbătă.

Dacă Universitatea Craiova o învinge pe CFR Cluj, FCSB are nevoie de o victorie cu Farul pentru a fi campioană matematic, indiferent ce ar face oltenii cu Rapid. Iar dacă oltenii obțin cel mult un egal cu CFR Cluj, FCSB se poate mulțumi și cu o remiză cu Farul.

După meciul cu Sepsi, FCSB este pe primul loc, cu 46 de puncte. Farul este pe doi, cu 35 de puncte, iar Universitatea Craiova este pe trei, cu 34 de puncte, dar cu un meci mai puțin disputat.

În partida cu Sepsi, FCSB a deschis rapid scorul, în minutul 9, prin Florinel Coman, dar a fost egalată de Varga în minutul 22 după o gafă a lui Dawa.

David Miculescu a făcut 2-1 în minutul 34 cu un șut plasat, însă gazdele au egalat prin Florin Ștefan în partea a doua, după o ieșire greșită a lui Târnovanu.