Superliga: Farul învinge Rapid cu 7-2 și face încă un pas spre titlu

Farul a făcut un pas important în cursa pentru câștigarea titlului după ce a învins Rapid cu 7-2.

Formația lui Hagi a început în forță și a avut nevoie de doar 25 de secunde pentru a obține un penalti, pe care Alibec l-a transformat cu ceva emoții.

Tudor Băluță a făcut 2-0 în minutul 23 cu un șut din marginea careului, iar patru minute mai târziu a punctat dintr-o fază fixă.

Denis Alibec a făcut 4-0 în minutul 45 după o mare gafă a lui Săpunaru, iar în minutul 61 a punctat superb din pasa lui Grameni. Anterior, în minutul 59 Săpunaru marcase pentru Rapid.

Finalul meciului i-a aparținut lui Louis Munteanu, care a punctat în minutele 75 și 77, iar golul de onoare a fost reușit de Dugandzic din penalti în minutul 86.

După acest rezultat, Farul este pe primul loc, cu 46 de puncte, șase peste FCSB care are un meci mai puțin de disputat cu Sepsi. Farul are nevoie de 6 puncte în ultimele trei etape pentru a fi matematic campioană indiferent ce fac celelalte echipe. Rapid e pe 5, cu 34 de puncte.