Superliga: Craiova lui Rădoi întoarce UTA și bifează o nouă victorie

CS Universitatea Craiova a învins în deplasarea de la UTA Arad, scor 2-1, în a doua partidă a zilei de duminică din Superligă, în etapa cu numărul 15 a sezonului competițional 2022/2023.

UTA a condus din minutul 13, prin golul lui Abeid, dar a fost întoarsă după reușitele lui Baiaram, o dublă semnată în minutele 45 și 57.

O dublă care a venit și după ce gazdele au rămas în 10 oameni e drept, asta după ce Paul Anton a încasat al doilea galben în minutul 50.

Craiova lui Rădoi a marcat un gol simplu în minutul 45 dintr-o fază fixă, iar greșeala de marcaj a fundașilor arădeni a făcut diferența.

Oltenii din Bănie ajung la a doua victorie consecutivă în campionat, urcând pe 4 cu 24 de puncte, la 10 lungimi de lidera Farul. UTA coboară până pe 13 și are 6 meciuri la rând fără victorie, intrând într-o criză de rezultate.

UTA: Fl. Iacob - Dobrescu, Erico, Benga, Abeid - R. Pop, Cascini, P. Anton - Otele, Postolachi, Stahl.
Rezerve: Balauru, Hoxhallari, Batha, C. Maxim, Fl. Matei, Negoescu, Cibi, Jobello, Keşeru.

U CRAIOVA: Arlauskis - Papp, Mitrea, Screciu - Vătăjelu, Al. Creţu, Nistor, Căpăţână, Bancu - Rivaldinho, Baiaram.
Rezerve: Lazar, Găman, Hanca, Mateiu, Vînă, Câmpanu, Roguljic, Florescu, Markovic.

Arbitru: Andrei Chivulete.