Superliga: Craiova lui Rădoi câștigă cu multe emoții în fața ”lanternei roșii” Mioveni

Universitatea Craiova a dispus de CS Mioveni, scor 1-0 în prima partidă a zilei de duminică din Superligă, în etapa cu numărul 5 a sezonului competițional 2022/2023.

Singurul gol a fost reușit de Andrei Ivan, în minutul 37, din pasa lui Raul Silva.

A fost debutul lui Mirel Rădoi pe banca Craiovei în campionat, după victoria splendidă din partida din Conference League cu Zorya Lugansk, scor 3-0, de joi seara.

Golul lui Ivan a fost unul splendid, un voleu de la colțul careului mare în vinclul portarului argeșean. Oltenii, care azi au jucat la Severin, întrucât stadionul din Bănie este ocupat cu un festival de muzică, au mai avut un gol pe final, marcat de Rivaldinho, gol anulat pe motiv de offside după intervenția VAR.

Tot VAR-ul a fost în centrul atenției și la final de meci (minutul 92), când Mioveni a primit un penalti după trei minute de parlamentări și de vizionări ale fazei contactului dintre Dumitru și Raul Silva de către arbitrul Rusandu. Până la urmă, s-a acordat lovitură de la 11 metri, una ratată incredibil de experimentatul Antal, care a tras în bară, în stânga portarului Lazar.

Craiova urcă pe 6 cu această victorie, cu 8 puncte la activ, în timp ce Mioveniul rămâne lanterna roșie din Liga 1, cu doar o lungime.

CSU Craiova: Lazar - Martic, Raul Silva, Screciu - Vlădoiu, Căpăţînă, Mateiu, Bancu - Baiaram, Koljic, An. Ivan.
Rezerve: Rusu, Papp, Al. Creţu, Cîmpanu, Nistor, Rivaldinho, Markovic, Roguljic.
Antrenor: Mirel Rădoi.

CS Mioveni: I. Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti - Oancea, Panait, Pop, Burnea - Rădescu, Blănaru, Coşereanu.
Rezerve: D. Croitoru, Al. Iacopu, Cierpka, Şerbănică, Antal, Buziuc, Toma, Cr. Dumitru, M.Lixandru.
Antrenor: Alexandru Pelici.

Arbitru: Lucian Rusandu.