Superliga: CFR Cluj trece ușor de Chindia și se apropie din nou de Farul

CFR Cluj a dispus de Chindia Târgoviște într-un nou meci al zilei de duminică din Superligă, scor 2-0, în etapa cu numărul 19 din stagiunea competițională 2022/2023.

Golurile gazdelor din Gruia au fost marcate de Kollinger și Cristi Manea, ultimul din penalti, fiecare cu un gol într-o repriză diferită, minutele 17 și 80.

Kollinger a marcat cu capul după o fază fixă în care pasatorul s-a numit Ciprian Deac. Iar partea secundă a fost controlată clar de campioni, care îi aduc lui Toni Petrea prima să înfrângere în campionat, de când îi antrenează pe dâmbovițeni.

Clujenii revin la 4 puncte în spatele liderei Farul, 44 față de 40 de puncte, cu CFR având un meci în minus, restanța cu FCSB de pe 15 decembrie.

Echipe de start:

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Kolinger, Burcă, Camora - Deac, Cvek, Boateng - Yeboah, Janga, Petrila.
Rezerve: Sava, Braun, Yuri, Hoban, Lucaci, Bordeianu, Roger, Vito Hammershöy-Mistrati, Gîdea.
Antrenor: Dan Petrescu.

Chindia Târgoviște: Căbuz - Căpușă, Celea, Orozco, Ioniță - Vorobjovas, Passaglia - Neguț, Popadiuc, Dumitrașcu - Popa.
Rezerve: Eșanu, Akhmatov, Boldor, Jipa, Dinu, Grubac, Mihaiu, Șerban, Cherchez.
Antrenor: Anton Petrea.

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș).