Superliga: CFR Cluj face o remontada spectaculoasă în fața unui Dinamo total schimbat

CFR Cluj s-a impus în partida cu Dinamo București, scor 3-2, în cel mai spectaculos meci al începutului de sezon din Superliga.

După ce oaspeții au condus cu 2-0 în minutul 34, goluri Cîrjan și Abdallah, ardelenii au revenit în meci și au marcat prin Deac, din penalti și Bîrligea, în primă fază.

Dinamo a început perfect partida din Gruia disputată pe o căldură amețitoare, pe plin cod portocaliu consistent de caniculă. Cătălin Cîrjan, la care Rapid a renunțat poate prea ușor, a marcat în minutul 14 din pasa lui Abdallah un gol frumos, scăriță de efect peste portarul Sava, iar același Abdallah a marcat pentru 2-0, aproximativ 20 de minute mai târziu, gol simplu din 5 metri.

Clujenii au revenit pe tabelă după ce au primit un penalti, la capătul unei faze în care Politic îl lovește destul de clar în careu pe Artean. A transformat Deac din penalti și totul se juca în Gruia. După pauză, intrat pe teren de la cabine, Bîrligea profită de o serie de erori în apărarea lui Dinamo şi egala pentru CFR Cluj.

Lovitura de grație a venit pe final, în minutul 93, prin grecu Tachtsidis, care a reluat decisiv din pasa aceluiași Bîrligea, extrem de activ azi în ofensivă. Ceferiștii scapă de o mare rușine ca prin urechile acului și câștigă trei puncte foarte importante pentru moral în acest debut de campionat.

Dinamo a surprins pe toată lumea cu abordarea sa curajoasă, cu meciul bun făcut împotriva fostei campioane, poate diferența făcându-se prin pregătirea fizică superioară și prin valoarea individuală a elevilor lui Dan Petrescu.

CFR Cluj: Sava - Thaqi, Kresic, Ilie, Camora - Artean, Keita, Tachtsidis - Deac, Michael, Kamara.
Rezerve: Hindrich, Mogoş, Abeid, Boben, Ajeti, Filip, Păun, Fica, Nkololo, Lucaci, Korenica, Birligea.

Dinamo: Golubovic - Costin, Boateng, Homawoo, Opruţ - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Abdallah, Astrit, Politic.
Rezerve: Ailiesei, Paşcalău, Licsandru, Borduşanu, Bani, Patriche, Caragea, Irimia, Rotund, Amzar, Florescu.

Arbitru: Rareș Vidican.