Sorana Cîrstea și-a aflat adversara de la Madrid: Meci de 5 stele pentru sportiva noastră

Sorana Cîrstea o va înfrunta pe poloneza Iga Swiatek în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, după ce liderul mondial a dispus de chinezoaica Xinyu Wang (52 WTA) cu 6-1, 6-4, joi, într-o oră şi 16 minute.

Swiatek a fost finalistă la ediţia de anul trecut a turneului din capitala Spaniei, fiind învinsă de belarusa Arina Sabalenka.

Cîrstea (34 ani, 30 WTA) a trecut în turul secund, la mare luptă, de filipineza Alexandra Eala (18 ani, 170 WTA), cu 6-3, 6-7 (6/8), 6-4.

Swiatek (22 ani) a câştigat toate cele trei confruntări cu Cîrstea, pierzând un singur set. Primul meci direct a avut în 2022 în optimi la Australian Open, poloneza impunându-se cu 5-7, 6-3, 6-3. Swiatek a mai câştigat anul trecut în sferturi la Indian Wells, cu 6-2, 6-3, şi anul acesta în turul secund la Doha, cu 6-1, 6-1.

În alt meci din turul al doilea, jucătoarea argentiniană Lourdes Carle a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova cu 6-4, 6-4, după ce în prima rundă o eliminase pe Emma Răducanu.

Tunisianca Ons Jabeur, campioana din 2022, a avut nevoie de trei seturi pentru a o învinge pe Anna Karolina Schmiedlova, 6-4, 5-7, 6-3, şi a se califica în turul al treilea.

Rezultatele înregistrate joi în turul al doilea la simplu feminin la Madrid (zgură):
Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Xiyu Wang (China) 6-1, 6-4
Sorana Cîrstea (România/N.27) - Alexandra Eala (Filipine) 6-3, 6-7 (6/8), 6-4
Victoria Azarenka (Belarus/N.23) - Tatjana Maria (Germania) 6-3, 6-1
Sara Sorribes Tormo (Spania) - Elina Svitolina (Ucraina/N.16) 6-3, 7-5
Beatriz Haddad Maia (Brazilia/N.11) - Sara Errani (Italia) 6-3, 6-2
Emma Navarro (SUA/N.19) - Nadia Podoroska (Argentina) 6-2, 6-1
Sloane Stephens (SUA) - Elise Mertens (Belarus/N.28) 3-6, 6-3, 6-1
Maria Sakkari (Grecia/N.5) - Donna Vekic (Croaţia) 6-3, 6-2