Sorana Cîrstea, învinsă în finala turneului de la Strasbourg

Sorana Cîrstea a fost învinsă, sâmbătă, de Barbora Krejcikova în finala turneului de la Strasbourg.

Sportiva noastră a cedat în două seturi, scor 3-6, 3-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 39 de minute.

Jucătoarea din Cehia, aflată la primul triumf într-un turneu WTA de simplu, a arătat un tenis solid și a controlat întâlnirea, în ciuda celor nu mai puțin de 10 duble greșeli.

Sorana, care de săptămâna viitoare va ocupa locul 53 în ierarhia WTA, a inceput slab meciul și a comis multe greșeli neforțate (44 față de 22 ale cehoaicei). De asemenea, raportul loviturilor câștigătoare a fost în favoarea Barborei, 22 față de 16.

A fost cea de-a treia întâlnire directă între cele două sportive, iar Barbora Krejcikova conduce acum cu 2-1.

Pentru Sorana a fost cea de-a șasea finală din carieră și cea de-a doua din acest an, după cea câștigată la Istanbul.

Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 13.224 de euro şi 180 de puncte WTA.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea finalei turneului de la Strasbourg dintre Sorana Cîrstea și Barbora Krejcikova.

Sorana Cîrstea - Barbora Krejcikova 3-6, 3-6

Setul II

3-6 GAME, SET ȘI MECI BARBORA KREJCIKOVA

3-5 Sorana își face serviciul la 0.

2-5 Game Krejcikova, iar Sorana va servi pentru a rămâne în meci.

2-4 Continuă festivalul breakurilor, iar cehoaica face 4-2.

2-3 Break luat înapoi la 0 de tenismena noastră.

1-3 Sorana își pierde serviciul.

1-2 Krejcikova întrerupe seria breakurilor și trece la conducere.

1-1 Rebreak izbutit de sportiva din Cehia.

1-0 Sorana profită de cea de-a 3-a minge de break și începe excelent setul doi.

Setul I

3-6 Barbora Krejcikova izbutește breakul și își trece în cont primul set după 53 de minute.

3-5 Krejcikova servește pentru câștigarea setului, dar Sorana reușește breakul.

2-5 Sorana își face serviciul, dar Barbora va servi pentru a câștiga acest prim set.

1-5 Cehoaica se apropie la doar un game de câștigarea primului set.

1-4 Primul game câștigat de Sorana în acest meci.

0-4 Krejcikova salvează două mingi de break și își adjudecă al patrulea game consecutiv în acest meci.

0-3 Un nou break izbutit de Barbora Krejcikova, care se distanțează la 3-0.

0-2 Game la 0 reușit de Barbora Krejcikova.

0-1 Cehoaica reușește breakul în primul game al meciului.

ora 16:10 - A început finala de la Strasbourg.

Finala va fi televizată în România de postul Digi Sport 3.

Sorana Cîrstea (locul 61 WTA) s-a calificat în finala turneului după ce a învins-o pe poloneza Magda Linette, cu 3-6, 6-4, 6-2, în penultimul act.

De partea cealaltă, cehoaica aflată pe locul 38 in ierarhia WTA, a trecut greu de de germanca Jule Niemeier, venită din calificări, pe care a învins-o în trei seturi, 5-7, 6-3, 6-4.

Cîrstea şi Krejcikova s-au mai întâlnit de două ori până acum, scorul fiind 1-1 la victorii.