Sorana Cîrstea, extrem de dezamăgită după eliminarea de la US Open: Am făcut cel mai prost meci al anului

Sorana Cîrstea a oferit prima reacție după eliminarea de la US Open 2021.

Sportiva noastră se declară dezamăgită de modul în care a evolua contra americancei Shelby Rogers, un meci pe care îl consideră chiar „cel mai prost al anului”.

"Un meci foarte prost, probabil cel mai prost meci al anului pentru mine. Un joc foarte slab din partea mea. În schimb, adversara a fost solidă, a jucat tot ce trebuia. Am jucat extrem de slab", a spus Sorana pentru Eurosport.

"Am început bine, 3-0, apoi 4-1, probabil ca în momentul în care mi-am pierdut serviciul s-a rupt ceva. N-a mers mai nimic, nici jocul din spate, nici din fața, nici serviciul. Îmi asum înfrângerea și sunt dezamăgită", a adăugat Sori.

Sorana Cîrstea a fost învinsă, în noaptea de joi spre vineri, de Shelby Rogers în turul doi de la US Open 2021.

Jucătoarea americană s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-2, după o oră și 36 de minute.

În primul act, Sorana (locul 39 WTA) a condus cu 4-1 și a avut o minge de set la scorul de 5-4, însă reprezentanta gazdelor, aflată pe poziția a 43-a în ierarhia WTA, a revenit și și-a adjudecat trei game-uri consecutive.

În turul trei, Shelby Rogers va da piept cu favorita numărul 1, Ashleigh Barty.

Pentru prezența în runda secundă a Grand Slam-ului american, Sorana va fi recompensată cu un cec în valoare de 110.00 dolari și 70 de puncte WTA.

30 august - 12 septembrie este perioada în care se desfășoară US Open 2021.