Sorana Cîrstea, eliminată dramatic în turul 2 la Cincinnati

Sorana Cîrstea a fost eliminată dramatic în turul 2 de la Cincinnati de favorita numărul 8, Maria Sakkari.

Jucătoarea din Grecia s-a impus în trei seturi, scor 2-6, 6-3, 7-5, după un meci de peste două ore.

Sorana a dominat complet primul set, pe care l-a câștigat în doar 28 de minute, dar Sakkari și-a ridicat nivelul și partida a devenit mult mai echilibrată.

S-a ajuns în decisiv, unde Sakkari a câștigat cu un break făcut în penultimul game.

Până la această partidă, Sorana câștigase două meciuri din tot atâtea cu Maria Sakkari, în 2017 și 2018.

Pentru Sakkari urmează un meci în optimi cu învingătoarea dintre Petra Martic (36 WTA) și Karolina Muchova (17 WTA).