Simona Halep și-a aflat prima sa adversară de la Melbourne

Simona Halep știe cu cine va juca în turul secund al turneului WTA 500 de la Melbourne intitulat Gippsland Trophy.

Halep, locul 2 mondial, fosta lideră în clasamentul WTA, a avut bye în primul tur la acest turneu, unde este favorita numărul 1. În manșa secundă o va întâlni pe Anastasia Potapova din Rusia, 101 WTA.

Și acest lucru după ce rusoaica s-a impus în runda inaugurală cu Whitney Osuigwe, SUA, 162 mondial, cea care a învins-o pe Mihaela Buzărnescu în ultimul tur al turneului de calificări pentru Australian Open. Scorul a fost 6-3, 6-0, după o dominare categorică a sportivei din estul Europei.

Partida dintre Halep și Potapova va avea loc cel mai probabil în noaptea de luni spre marți, la o oră ce va fi anunțată ulterior de organizatori.

Simona Halep vs Ashleigh Barty | EXHIBITION 2021

Cele două sportive nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.

Potapova a mai participat în acest an și la turneul de la Abu Dhabi, acolo unde a fost învinsă în primul tur de grecoaica Maria Sakkari.

Simona Halep a apucat să debuteze deja în Australia, la Adelaide, însă într-un meci demonstrativ, în care s-a impus cu lidera mondială WTA Ash Barty, scor 3-6, 6-1, 10-8.

Trei turnee vor avea loc săptămâna viitoare la Melbourne: Gippsland Trophy (Simona Halep, Irina Begu, Patricia Țig și Mihaela Buzărnescu), Yarra Valley Classic (Ana Bogdan) si Grampians Trophy (Sorana Cîrstea).

8-21 februarie este perioada în care se va desfășura Australian Open 2021.

Patru tenismene din România joacă duminică la Melbourne: Iată programul zilei

Victorie clară pentru Ana Bogdan la debutul său la Melbourne, în turneul Yarra Valley Classic

Saloanele Covid, adevărate bombe cu ceas din cauza oxigenului: Un inginer care a proiectat instalații pentru spitale spune cum pot fi evitate incendiile prin câteva măsuri simple

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!