Simona Halep s-a calificat în semifinale la Melbourne, după un meci de peste două ore și jumătate

Simona Halep a avansat, vineri dimineața, în semifinalele turneului Melbourne Summer Set 1.

Sportiva noastră, aflată pe locul 20 în ierarhia WTA, a trecut cu greu de elvețianca Viktorija Golubic (locul 43 WTA).

6-2, 5-7, 6-4 este scorul cu care Simona s-a impus după două ore și 34 de minute.

În setul secund, Simona a servit pentru meci la scorul de 5-4, dar elvețianca a revenit și și-a adjudecat trei game-uri consecutive, trimițând astfel setul în decisiv.

Un set decisiv care a fost extrem de disputat și care s-a încheiat după nu mai puțin de o oră și 10 minute!

Mai departe, în semifinalele turneului de la Antipozi, reprezentanta noastră va da piept cu surprinzătoarea Zheng Qinwen, ajunsă pe tabloul principal după ce a trecut de calificări.

Jucătoarea chineză în vârstă de doar 19 ani a învins-o în sferturile de finală pe croata Ana Konjuh, scor 7-6 (1), 7-6 (6).

Semifinala dintre Simona Halep și Zheng Qinwen va avea loc sâmbătă dimineața.

Odată cu calificarea în semifinale, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 10.100 de dolari şi 110 puncte WTA.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!