Simona Halep o învinge pe Irina Begu în turul doi de la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în turul trei de la Roland Garros.

Ocupanta locului 2 în clasamentul WTA a învins-o în turul doi pe Irina Begu, pentru a 8-a oară din tot atâtea dispute directe.

6-3, 6-4 a fost scorul întâlnirii de la Paris, care a durat o oră și 23 de minute.

În runda următoare, Simona va da piept cu Amanda Anisimova, în fața căreia a pierdut anul trecut în sferturi la Openul Franței.

Vezi: Simona Halep, despre victoria cu Irina Begu și următoarea adversară de la Roland Garros

Simona a început ca din tun meciul cu Irina și s-a desprins aproape imediat la 3-0. Begu n-a cedat și a reușit să echilibreze disputa, dar primul set a fost adjudecat de Halep după numai 36 de minute.

Actul secund a fost mai echilibrat, iar cele două tenismene au mers umăr la umăr până la 4-4, moment în care Simona a reușit breakul, iar apoi a închis meciul la serviciu.

După calificarea în turul trei, Simona și-a asigurat un cec în valoare de 126.000 de euro și 130 de puncte în clasamentul WTA. De partea cealaltă, Irina va fi recompensată cu 84.000 de euro și 70 de puncte în ierarhia întocmită de Asociația de Tenis Feminin.

Cel mai probabil, meciul Simonei Halep cu Amanda Anisimova, din turul trei, va avea loc vineri, la o oră ce va fi anunțată ulterior.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Irina Begu, din turul doi de la Roland Garros 2020.

Simona Halep - Irina Begu 6-3, 6-4

19:30 - GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

19:27 - Irina își pierde serviciul, iar Simona va servi pentru câștigarea meciului.

19:23 - Game alb în contul Simonei și avem 4-4.

19:20 - Irina își face serviciul și se menține în față.

19:16 - Avem egalitate la 3 și un set mai echilibrat deât primul.

19:13 - Un game lung și echilibrat, încheiat de Irina, care are 3-2.

19:07 - Rebreak Begu și scorul redevine egal.

19:03 - Halep reușește breakul și trece în avantaj și în acest set doi.

18:55 - Simona egalează la 1 după un nou serviciu solid.

18:52 - Irina câșțigă primul game din setul secund.

18:46 - Simona își adjudecă primul set după 38 de minute.

18:43 - Irina își pierde serviciul, iar Simona va servi pentru câștigarea acestui prim set.

18:39 - Break izbutit de Irina, care are șansa de a egala scorul după un început ezitant.

18:34 - Irina echilibrează partida, dar Halep rămâne cu un break în față.

Vezi: Trei tenismene române joacă mâine la Roland Garros: Iată programul anunțat de organizatori

18:27 - Simona n-are emoții la serviciu și face 4-1.

18:23 - Irina salvează două mingi de break și câștigă primul ei game din acest meci.

INFO: Vezi cu cine va evolua câștigătoarea acestui meci în turul trei

18:15 - Un nou serviciu făcut la 0 de Simona, care se distanțează deja la 3-0.

18:13 - Început excelent de meci pentru Simona, care reușește și breakul.

18:10 - Simona servește prima și reușește un game alb.

ora 18:08 - Startul meciului.

Meciul este televizat de Eurosport.

Va fi a treia partidă a zilei de pe arena Suzanne-Lenglen, după două meciuri pe tabloul masculin.

Cele două tenismene române s-au mai întâlnit de 7 ori până acum, toate disputele fiind câștigate de Simona.

În primul tur de la Openul Franței, Simona a trecut de Sara Sorribes Tormo, cu 6-4, 6-0, în timp ce Irina a învins-o pe Jil Teichmann, scor 6-4, 4-6, 6-3.

27 septembrie - 11 octombrie este perioada în care se desfășoară Roland Garros 2020.