Simona Halep avansează în turul doi de la Madrid

Simona Halep s-a calificat, vineri, în turul doi al turneului de la Madrid.

Tenismena noastră a trecut în runda inaugurală de Sara Sorribes Tormo, după un meci pe care l-a controlat în totalitate timp de o oră, dar pe care l-a închis cu mari emoții.

Ocupanta locului 3 în ierarhia WTA s-a impus în două seturi, scor 6-0, 7-5.

O oră și 23 de minute a durat întâlnirea desfășurată pe arena Manolo Santana.

Simona a oferit un tenis total timp de o oră și părea că se îndreaptă către o victorie facilă, doar că, pe fondul unei lipse de concentrări a tenismenei române, Sara Sorribes Tormo a revenit în setul doi de la 5-1 la 5-5. Simona a reușit în cele din urmă să închidă meciul și să meargă în turul doi.

Vezi: Simona Halep a explicat căderea neașteptată din setul doi al meciul cu Sara Sorribes Tormo

În runda următoare, Simona Halep, ajunsă la două victorii din tot atâtea meciuri cu jucătoarea iberică, va da peste câștigătoarea întâlnirii dintre Saisai Zheng și Magda Linette.

29 aprilie – 9 mai este perioada în care se desfășoară Mutua Madrid Open 2021.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Sara Sorribes Tormo, din primul tur al turneului de la Madrid:

Simona Halep - Sara Sorribes Tormo 6-0, 7-5

Setul II

7-5 GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

6-5 Simona reușește breakul și va servi din nou (a 3-a oară) pentru a închide meciul.

5-5 De necrezut ce se întâmplă pe arena Manolo Santana: De la 5-1, scorul a ajuns sa fie 5-5!

5-4 Două mingi de meci salvate de Sara Sorribes Tormo, care se apropie la doar un game de Simona.

5-3 Iberica face breakul și ramâne în partidă.

5-2 Sara Sorribes Tormo mai reușește un game, dar Simona va servi pentru a câștiga meciul.

5-1 Game alb reușit de Simona.

4-1 Un nou break pentru Simona, care se distanțează la 4-1 în acest set secund.

3-1 Simona continuă să joace încântător și nu-i dă nicio șansă adversarei.

2-1 Break la 0 reușit de Simona.

1-1 Rebreak izbutit de sportiva iberică.

1-0 Tenismena noastră ajunge la 7 game-uri câșțigate din tot atâtea disputate până acum în acest meci.

Setul I

6-0 Game la 0 și Simona își adjudecă primul set în mai puțin de 30 de minute, fără să cedeze vreun game.

INFO: Sorana Cîrstea a fost și ea eliminată de la Madrid

5-0 Simona își trece în cont un nou break și va servi pentru câștigarea primului set la 0.

4-0 Meci perfect făcut până acum de Simona.

3-0 Un nou break izbutit de tenismena noastră.

2-0 Game bun al Simonei, care controlează jocul.

1-0 Simona începe excelent meciul, cu un break.

INFO: Irina Begu a fost eliminată de la Madrid după un meci maraton

ora 15:21 - A început meciul.

Jocul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Simona ocupă locul 3 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din Spania, beneficiară a unui wild card la Madrid Mutua Open 2021, se află pe poziția a 46-a.

Cele două tenismene s-au mai întâlnit o singură dată, anul trecut, la Roland Garros, când Simona s-a impus în două seturi, cu 6-4, 6-0.

Mutua Madrid Open 2021 se desfășoară în perioada 29 aprilie - 9 mai.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!