Simona Halep a fost învinsă categoric de Aryna Sabalenka în semifinale la Stuttgart

Simona Halep a fost învinsă, sâmbătă seara, de Aryba Sabalenka în semifinalele turneului de la Stuttgart.

Jucătoarea din Belarus a controlat în totalitate meciul și s-a impus cu 6-3, 6-2, după numai o oră și 7 minute.

Cu un serviciu devastatori și lovituri pe linie, Aryna Sabalenka, aflată pe locul 7 în clasamentul WTA, nu i-a lăsat practic nicio șansă reprezentantei noastre.

Sportiva în vârstă de 22 de ani s-a aflat în permanență la conducerea jocului, în timp ce Simona a părut că face făță cu greu ritmului impus de bielorusă.

Simona se oprește, astfel, pentru a treia oară în semifinale la Porsche Tennis Grand Prix.

Pentru participarea din acest an, Simona va fi recompensată cu cec în valoare de 26.130 de dolari și 185 de puncte în clasamentul WTA.

În finala de mâine, Aryna Sabalenka o va întâlni pe Ashleigh Barty.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea semifinalei dintre Simona Halep și Aryna Sabalenka din cadrul turneului de la Stuttgart:

Simona Halep - Aryna Sabalenka 3-6, 2-6

Setul II

2-6 - Game, set și meci Aryna Sabalenka.

2-5 - Simona își pierde din nou serviciul, iar Sabalenka va servi pentru calificarea în finală.

2-4 - Sabalenka continuă să servească incredibil de puternic.

2-3 - Simona scapă cu bine dintr-un game complicat, în care a salvat trei mingi de break.

1-3 - Sabalenka face 3-1, iar Simona are un prim gest de frustrare, aruncându-și racheta.

1-2 - Simona îșî face serviciul și își trece în cont primul game din setul secund.

0-2 - Bielorusa își consolidează breakul.

0-1 - Sabalenka începe cu break setul doi.

Simona va servi prima în setul secund.

Setul I

3-6 - Jucătoarea din Belarus servește de-a dreptul incredibil și își adjudecă primul set în doar 31 de minute.

3-5 - Simona revine de la 0-30 și rezistă în acest set.

2-5 - Sabalenka servește fantastic și se apropie la doar un game de câștigarea primului set.

2-4 Simona salvează o minge de break și își face apoi serviciul.

INFO: Halep are 7 victorii și două înfrângeri în acest sezon, în timp ce Sabalenka, triumfătoare la Abu Dhabi, are 14 victorii și cinci înfrângeri.

1-4 - Halep irosește trei mingi de break, iar Sabalenka se distanțează la 4-1 în acest prim set.

1-3 - Sabalenka joacă extrem de agresiv și reușește breakul.

1-2 - Game alb izbutit de jucătoarea din Belarus.

1-1 - Simona salvează un break și apoi își trece în cont primul game al ei din acest meci.

INFO: Simona este pentru a treia oară în semifinale la Stuttgart, iar până acum n-a reușit să ajunga în ultimul act.

0-1 Sabalenka câștigă primul game pe serviciu.

ora 19:37 - A început meciul.

INFO: Câștigătoarea va juca în finală cu Ashleigh Barty.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Simona Halep ocupă locul 3 în ierarhia WTA, în timp ce adversara ei din Belarus se află pe locul 7.

Halep și Sabalenka s-au mai întâlnit de patru ori până în prezent, iar sportiva noastră conduce cu 3-1 la meciurile directe:

2018, Shenzhen: 6-2, 6-2 pentru Halep;
2018, Cincinnati: 6-3, 6-4 pentru Halep;
2020, Adelaide: 6-4, 6-2 pentru Sabalenka;
2020, Dubai: 3-6, 6-2, 6-2 pentru Halep.

Porsche Tennis Grand Prix 2021 are premii totale de 565.530 de dolari.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!