Simona Halep a aflat locul pe care îl va ocupa în clasamentul WTA după Roland Garros

Simona Halep a aflat pe ce loc va fi în clasamentul WTA după ce a fost eliminată în turul 2 de la Roland Garros.

Sportiva noastră va fi pe locul 20, în cădere cu o poziție, în urma rezultatelor înregistrate în ultimele zile.

Simona mai putea coborî un loc în cazul în care Martina Trevisan ajungea în finala de la Roland Garros, dar aceasta a pierdut în semifinale.

Simona Halep va face o pauză de câteva săptămâni după ce a fost eliminată în turul 2 de la Roland Garros de Qinwen Zheng.

Sportiva noastră a încheiat sezonul pe zgură și va debuta în cel pe iarbă pe 13 iunie, la Birmingham, într-un turneu din categorai WTA 250.

Apoi, între 19 și 25 iunie, Simona se va afla la Bad Homburg la un alt turneu din categoria WTA 250.

În fine, de pe 27 iunie, sportiva noastră va concura la Wimbledon, la prima apariție după câștigarea trofeului din 2019.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!