S-au stabilit finalele din Europa League și Conference League

AS Roma – FC Sevilla este finala Europa League din acest an, în timp ce West Ham United – Fiorentina este ultimul act din Conference League.

Sevilla a câștigat cu 2-1 după prelungiri confruntarea cu Juventus Torino, după ce în prima manșă scorul a fost 1-1.

Italienii au deschis scorul în minutul 65 prin Vlahovic, care a punctat la prima atingere, dar Suso a egalat cu un șut superb în minutul 71. Lamela a adus calificarea prin reușita din minutul 95.

AS Roma a ajuns în finala Europa League după ce a remizat în retur cu Bayer Leverkusen, scor 0-0, după un meci în care nemții au ratat multe ocazii. În prima manșă, Roma a câștigat cu 1-0.

Finala Europa League 2023 va avea loc la Budapesta, pe 31 mai.

West Ham - Fiorentina e finala Conference League

Fiorentina a ajuns în finală după ce a învins dramatic FC Basel, scor 3-1, după prelungiri. Gonzalez a deschis scorul în minutul 35, dar Amdouni a egalat în minutul 55. Tot Gonzales a dus meciul în prelungiri, iar Barak a punctat golul calificării în minutul 120+9.

West Ham s-a calificat în finala Conference League după ce a învins AZ Alkmaar, scor 1-0. În prima manșă, englezii au câștigat cu 2-1.

Fosta adversară a lui FCSB s-a impus în retur prin reușita lui Fornals din minutul 90+4.