S-a stabilit și ultima echipă calificată în play-off-ul Ligii 1

FC Argeș este ultima echipă din Liga 1 calificată în play-off după ce a câștigat meciul decisiv de pe terenul lui FC Botoșani, scor 2-1.

Atacantul Mihai Roman a deschis scorul pentru moldoveni în minutul 53 din pasa lui Sebastian Mailat și la Botoșani s-a declanșat fiesta.

Totuși, Dobrosavlevici a egalat în minutul 71 cu o lovitura de cap, iar Said i-a adus în avantaj pe piteșteni în minutul 81.

În ultimele minute, moldovenii s-au aruncat în atac, dar nu au reușit să obțină egalarea care ar fi echivalat cu calificarea în play-off.

FC Argeș urcă așadar pe locul 5 și se califică în play-off pentru prima dată în istorie, cu 24 de puncte după înjumătățire. În play-off vor mai juca CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova, Farul și FC Voluntari.

În schimb, FC Botoșani termină sezonul regular pe locul 7, și va juca în play-out, cu 23 de puncte.