România pierde în Armenia după două goluri încasate în ultimele cinci minute

Echipa națională de fotbal a României a fost învinsă pentru prima oară în istorie de Armenia.

„Tricolorii” au avut 2-1 pe tabelă cu cinci minute rămase din meci, dar au pierdut cu 3-2.

Cu această victorie, Armenia a ajuns la 9 puncte acumulate în trei meciuri și a urcat în fruntea clasamentului Grupei J a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022. De partea cealaltă, România rămâne cu cele trei puncte obținute cu Macedonia de Nord și nu-și mai permite pași greșiti dacă vrea să mai spere la calificare.

Mirel Rădoi a făcut șase schimbări față de meciul cu Germania, dar "tricolorii" au avut o evoluție modestă și au fost salvați în mai multe rânduri de intervențiile fantastice ale lui Florin Niță.

La pauză s-a intrat cu 0-0 după o repriză în care s-au remarcat cei doi goalkeeperi.

Armenii, fără victorie și cu doar un gol marcat în precedentele patru meciuri cu România, au deschis scorul în minutul 56, când nou-intratul Spertsyan l-a învins pe Niță cu un șut de la marginea careului, deviat de Toșca.

Doar 6 minute a durat avantajul gazdelor. Cicâldău a restabilit egalitatea după o centrare deviată a colegului său de la Craiova, Bancu.

În minutul 72, România a trecut în avantaj, după un nou gol pe ruta Bancu-Cicâldău. De această dată, mijlocașul a marcat cu o lovitură de cap.

Reprezentativa noastră a rămas apoi în inferioritate numerică, după o intervenție periculoasă cu talpa a lui George Pușcas la mijlocul terenului.

Finalul de meci a adus un asediu la poarta lui Niță, care a făcut adevărate minuni.

N-a mai putut face nimic însă în minutul 86, când Haroyan a marcat cu o reluare din apropiere, după un offside nesemnalizat.

Peste alte trei minute, Barseghyan a transformat cu siguranță un penalti dictat ca urmare a unui faultat în careu al lui Crețu.

României pierde cu ocupanta locului 99 în ierarhia FIFA și îșî complică viață în lupta pentru calificarea la turneul final de anul viitor.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Armenia și România, din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022.

Armenia - România 3-2 (Spertsyan '56, Haroyan '86, Barseghyan '89 - penalti / Cicâldău '62 și '72)

'90+3 - FINALUL MECIULUI

'90 - Repriza a doua va fi prelungită cu trei minute.

'89 - GOL ARMENIA! Barseghyan transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri!

'88 - Penalti pentru Armenia! Crețu îl faultează în careu pe Spertsyan și arbitrul arată punctul cu var!

'86 - GOL ARMENIA !!! Haroyan înscrie dintr-un offside nesemnalizat !!!

'86 - Toșca îl blochează în extremis pe Adamyan.

'84 - Shaghosyan încearcă o execuție spectaculoasă, dar trimite departe de poarta României.

'83 - Niță îl blochează pe Adamyan, rămas singur cu portarul nostru.

'82 - Niță scoate un șut de la distanță. O nouă prestație solidă pentru goalkeeperul român.

'81 - Keșeru șutează departe de poartă de la aproximativ 20 de metri.

'81 - Alte două schimbări făcute de Rădoi: ies Man și Cicâldău, intră Mihăilă și Crețu.

'77 - Cartonaș roșu pentru George Pușcaș! Atacantul român are o intervenție periculoasă cu talpa și este eliminat!

'73 - Dublă modificare în naționala României: ies Maxim și Stanciu, intră Keșeru și Tănase.

GOOOOL! Alex Cicâldău reușește ”dubla”! Armenia - România 1-2!#HaiRomania ???? bit.ly/39tydTi

Posted by Echipa națională de fotbal a României on Wednesday, March 31, 2021

'72 - GOOOL ROMÂNIA !!! Cicâldău reușește dubla cu o lovitură de cap, după o nouă centrare a lui Bancu !!!

'66 - Bancu nu ajunge la timp la minge și primește un cartonaș galben pentru fault.

INFO: Pentru Cicâldău este primul gol marcat pentru naționala mare a României.

GOL! Alex Cicâldău reușește să egaleze după ce gazdele deschiseseră scorul în debutul reprizei secunde! Armenia - România 1-1! #HaiRomania

'62 - GOOOL ROMÂNIA !!! Cicâldău marchează după o centrare deviată a lui Bancu !!!

'61 - Niță are o nouă intervenție de excepție, de această dată la o minge trimisă cu capul.

INFO: În cele patru meciuri precedente jucate între cele două naționale, Armenia n-a reușit să învingă România si a marcat un singur gol.

'60 - Pușcaș reia cu capul, dar slab, iar goalkeeperul gazdelor reține fără emoții.

'58 - Maxim oprește prin fault un contraatac al armenilor și primește cartonașul galben.

'56 - GOL ARMENIA !!! Spertsyan îl invinge pe Niță cu un șut de la marginea careului, deviat de Toșca !!!

'54 - Haroyan reia peste poartă din câțiva metri. De la margine s-a ridicat însă fanionul pentru un offside.

'51 - Ce ocazie! Shaghosyan, introdus la pauză, trimite pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

'49 - Răzvan Marin execută o lovitură liberă centrală de la aproximativ 30 de metri, dar mingea se duce mult peste poarta adversă.

INFO: În primele două meciuri din grupă, Armenia a învins Liechtenstein cu 1-0 și Islanda cu 2-0.

Începutul reprizei secunde.

----------------------

'45+1 - Finalul primei reprize.

'42 - Man ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu, dar încearcă o pasă cu călcâiul pentru Pușcaș și mingea este recuperată de gazde.

'41 - Stanciu șutează de la distanță, dar Yurchenko e din nou la post.

'40 - Pușcaș și Haroyan văd câte un cartonaș galben.

'40 - Pușcaș reia bine după un corner al lui Marin, dar mingea este deviată și se duce pe lângă poartă.

INFO: În tribunele stadionului din Erevan sunt 4.300 de spectatori.

'34 - Niță prinde în doi timpi la o centrare periculoasă din banda dreaptă.

'29 - Bayramyan cade în careu după un contact cu Răzvan Marin, cere penalti, dar arbitrul lasă jocul să continue.

'24 - Mogoș se alege cu un cartonaș galben după o intervenție la mijlocul terenului.

'22 - Maxim trimite peste poartă de la 15 metri. O ocazie bună irosită de decarul naționalei.

'19 - Mogoș respinge bine și pune capăt unei acțiuni periculoase de atac a armenilor.

'16 - O nouă intervenție bună a goalkeeperului nostru, de această dată la un șut al lui Barseghyan.

'14 - Niță are o intervenție spectaculoasă la un șut deviat al lui Karapetyan.

'11 - Ce ocazie! Pușcaș ratează preluarea într-o poziție foarte bună.

'10 - Stanciu execută bine o lovitură liberă de la 30 de metri, însă Yurchenko respinge.

'6 - Stanciu șutează, dar portarul gazdelor este pe fază.

ora 19:00 - Startul meciului.

Meciul se joacă la Erevan și este televizat de ProX.

Înaintea acestui meci, România are 3 puncte după victoria cu Macedonia de Nord și înfrângerea cu Germania, în timp ce armenii au 6 puncte în urma victoriilor cu Liechtenstein și Islanda.

ECHIPELE

ARMENIA: 1. Yurchenko – 19. Hambartsumyan, 2. Calisir, 3. Haroyan, 13. Hovhannisyan – 11. Barseghyan, 5. Grigoryan, 8. Muradyan, 7. Bayramyan – 20. Karapetyan, 14. Briasco.

Rezerve: 12. Aivazov, 16. Beglaryan – 4. Voskanyan, 6. Wbeymar, 9. Babayan, 10. Hakobyan, 15. Spertsyan, 17. Udo, 18. Shaghosyan, 21. Grigoryan, 22. Adamyan, 23. Bichakhchyan.

Selecționer: Joaquin Caparros

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Mogoș, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 11. Bancu – 7. Stanciu, 18. Marin – 20. Man, 8. Cicâldău, 10. Maxim, – 9. Pușcaș.

Rezerve: 12. Lazar, 16. Radu – 4. Popescu, 5. Nedelcearu, 13. Keșeru, 14. Hagi, 15. Burcă, 17. Bicfalvi, 19. Tănase, 21. Mihăilă, 22. Camora, 23. Crețu.

Selecționer: Mirel Rădoi

Arbitru: Andris Treimanis (Letonia).