România pierde finala Campionatului European de minifotbal: Eșec la loviturile de departajare

România a pierdut, sâmbătă, finala Campionatului European de minifotbal.

Tricolorii au fost învinși de Serbia la loviturile de deparajare, 9-10, după ce scorul în timpul regulamentar de joc a fost 1-1.

Pentru România a marcat Andrei Balea, în minutul 36, și a adus egalarea după ce Aleksa Barac deschisese scorul, în minutul 21, pentru sârbi.

La loviturile de departajare, România a ratat prima, prin Marius Balogh, însă portarul Neacșa a apărat un penalty și ne-a ținut în viață. S-a mers, apoi, cap la cap până la scorul de 9-9. Sârbii au marcat, iar pentru noi a ratat Iulian Sîplăcan și s-a terminat 10-9 pentru sârbi la loviturile de departajare.

Astfel, Serbia câștigă titlul european la minifotbal.

România este campioană mondială en-titre și a ajuns în finală după două victorii (9-0 cu Turcia și 5-2 cu Polonia) și o remiză (0-0 cu Ungaria) în grupe. Apoi, România a dat piept cu Georgia (3-0) în optimile de finală, iar în sferturile de finală a învins cu 4-1 pe Bosnia&Herțegovina. În semifinale, tricolorii au trecut de Kazahstan (1-1 și 3-1 după loviturile de departajare).