România întâlnește Turcia și la handbal, în drumul spre Campionatul Mondial

România întâlnește Turcia și la handbal, în drumul spre Campionatul Mondial
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Naționala României de handbal masculin se va confrunta cu echipa Turciei în etapa a doua a selecției europene pentru Campionatul Mondial de handbal din 2027. Cele două meciuri vor determina una dintre echipele care vor avansa în etapa a treia a calificărilor.

Potrivit comunicatului EHF, în această rundă se alătură echipele clasate pe locul 4 în grupele preliminare ale Campionatului European, împreună cu cele trei formații care au câștigat din prima etapă a calificărilor.

România a terminat pe locul 4 în grupa B de la EURO 2026, având trei înfrângeri, și astfel va continua drumul în calificările pentru CM 2027.

România a pierdut în Danemarca în fața țării gazdă, dar și cu Portugalia și Macedonia de Nord, cu ultima la limită, în ultima secundă.

Meciurile eliminatorii programate în luna martie sunt: Bosnia – Kosovo, Georgia – Israel, Ucraina – Slovacia, Serbia – Lituania, Polonia – Letonia, Turcia – România, Grecia – Belgia și Finlanda – Muntenegru. Cele opt învingătoare vor accede în faza a treia.

Tricolorii vor disputa dubla cu Turcia pe 18 și 21 martie, primul joc fiind în deplasare. În runda următoare li se vor alătura și șase echipe clasate pe locul 3 la Campionatul European 2026, urmând ca, în total, 10 selecționate să obțînă calificarea la turneul final. Acest turneu va avea loc anul viitor în Germania, între 13-31 ianuarie.

Tot în luna martie, naționala de fotbal a României va disputa un baraj de calificare la World Cup, în deplasare, cu Turcia, pe data de 26 martie. Meci într-o singură manșă, iar apoi învingătoarea va da piept cu câștigătoarea din meciul Slovacia - Kosovo.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇