Rezultatele de la Indian Wells: Caroline Wozniacki impresionează

Daneza Caroline Wozniacki a învins-o pe germanca Angelique Kerber cu 6-4, 6-2, marţi, în optimile de finală ale turneului de tenis WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 9.258.080 de dolari, într-un duel al mămicilor recent revenite în circuit.

Wozniacki (33 ani, 204 WTA) s-a impus după o oră şi 29 de minute, daneza egalând astfel situaţia meciurilor directe (8-8) cu Kerber (36 ani, 607 WTA).

Caroline Wozniacki, care a câştigat titlul la Indian Wells în 2011, va juca în sferturile de finală contra polonezei Iga Swiatek, liderul mondial, victorioasă fără drept de apel marţi în duelul cu kazaha Iulia Putinţeva, cu 6-1, 6-2.

Pentru Wozniacki acesta este primul sfert de finală la un turneu WTA 1.000 după 2019.

Ucraineanca Marta Kostiuk s-a calificat şi ea în sferturi, după ce a dispus de rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 6-4, 6-1, urmând să joace în turul următor contra altei reprezentante a Rusiei, Anastasia Potapova, care a eliminat-o pe italianca Jasmine Paolini, cu 7-5, 0-6, 6-3.

Rezultatele înregistrate marţi în optimile de finală ale probei feminine de simplu la Indian Wells:
Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Iulia Putinţeva (Kazahstan) 6-1, 6-2
Caroline Wozniacki (Danemarca) - Angelique Kerber (Germania) 6-4, 6-2
Anastasia Potapova (Rusia/N.28) - Jasmine Paolini (Italia/N.13) 7-5, 0-6, 6-3
Marta Kostiuk (Ucraina/N.31) - Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.22) 6-4, 6-1