Real Madrid s-a impus în Supercupa Spaniei

Real Madrid a câștigat Supercupa Spaniei.

Madrilenii au învins-o în ultimul act al competiției disputate la Riyadh (Arabia Saudită) pe Athletic Bilbao cu 2-0.

Modric a deschis scorul în minutul 38, cu un șut superb de la marginea careului.

Benzema a dublat avantajul gazdelor dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 52.

În minutul 87, Militao a fost eliminat pentru un henț în careu și arbitrul a dictat o lovitură de la 11 metri pentru basci, ratată însă de Garcia.

Real Madrid: Courtois - Vazquez, Militao, Alaba, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Rodrygo, Benzema, Vinicius.

Athletic Bilbao: Simon - De Marcos, Alvarez, Martinez, Balenziaga - Berenguer, Garcia, Zarraga, Muniain - Sancet, Williams.

În semifinale, Real Madrid a învins-o după prelungiri pe Barcelona, scor 3-2, în timp ce Athletic Bilbao a trecut de Atletico Madrid cu 2-1.