Real Madrid, încă un succes în La Liga după acordarea unui penalti (Video)

Real Madrid s-a impus din nou la limită, din nou cu ajutorul acordării unui penalti, în partida din runda curentă a Primerei Division, scor 1-0 în deplasarea de la Athletic Bilbao.

Singurul gol a fost reușit de Sergio Ramos, din penalti, în minutul 73, în deplasarea foarte dificilă din Țara Bascilor. A fost o decizie luată la limită de arbitrul Jaime Gonzalez, după consultarea VAR-ului, după ce Marcelo a fost călcat în careu de un fundaș basc.

Real se duce acum la 7 puncte de rivala Barcelona, care are meci greu duminica seara în deplasare la Villarreal, de la ora 23.

Deja-vu cu Getafe

Și meciul trecut s-a terminat cu același scenariu, când Real a dispus de Getafe cu 1-0, după un penalti primit în minutul 79, transformat de același căpitan Ramos.

Din 2015 nu a mai învins Bilbao pe Real Madrid în La Liga.

Bilbao: Unai Simon - Capa, Yeray, Iñigo Martínez, Yuri - Dani Garcia, Unai López - Córdoba, Inaki Williams, Muniain - Raúl García.

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Sergio Ramos, Marcelo - Valverde, Casemiro, Modric - Asensio, Benzema, Rodrygo.