Real Madrid, eliminată din Cupa Spaniei de o echipă de liga a treia

Real Madrid a fost eliminată din Cupa Spaniei de o modestă echipă de liga a treia, Alcoyano, care s-a impus cu scorul de 2-1, după prelungiri, miercuri seara, în şaisprezecimile de finală ale competiţiei.

Acest eşec survine la o săptămână după ce echipa antrenată de Zinedine Zidane pierdea în semifinalele Supercupei Spaniei (1-2 cu Athletic Bilbao).

Eder Militao a deschis scorul pentru Real, cu o lovitură de cap (45), dar Alcoyano a trimis meciul în prelungiri prin reuşita lui Jose Solbes (80). Gazdele au marcat golul victoriei prin Juanan Casanova (115), deşi jucau în zece oameni, după eliminarea lui Ramon Lopez (110).

Zidane a menajat în acest meci o serie de titulari, precum Hazard, Benzema, Courtois, Kroos sau Ferland Mendy, care au luat loc pe banca de rezerve, între titularii din acest meci figurând portarul ucrainean Andrei Lunin (21 ani) şi fundaşul central Victor Chust (20 ani), dar şi Eder Militao, Alvaro Odriozola, Mariano Diaz sau Isco… Zidane a apelat pe parcursul meciului la (Benzema, min. 67) şi la (Kroos şi Hazard, 99) dar nu a reuşit să evite eliminarea.

În alt meci, Real Sociedad s-a calificat în optimile de finală, după ce a dispus cu 2-0 de echipa de liga a treia Cordoba CF, prin dubla lui Willian Jose (57, 84).

Rezultate:
Sâmbătă
(+) Almeria (D2) - Alaves 5-0
Pena Deportiva (D3) - (+) Valladolid 1-4, după prelungiri
(+) Girona (D2) - Cadiz 2-0
Fuenlabrada (D2) - (+) Levante 1-1, după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare
(+) Alcoyano (D3) - Real Madrid 2-1, după prelungiri

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în optimi.

Joi se vor disputa meciurile Ibiza (D3) - Athletic Bilbao şi Cornella (D3) - FC Barcelona.