Reacția lui Mutu după eliminarea de la EURO U21: Cum a gândit meciul și nota pe care le-ar da-o jucătorilor

Adrian Mutu a oferit primele declarații după eliminarea de la EURO U21, în urma remizei cu Germania.

Mutu a explicat alegerile tactice făcute în acest meci și s-a arătat mulțumit de jucători.

"Adrian Petre este alt tip de jucător decât Ganea și trebuie să ne adaptăm. Din acest motiv am evitat să facem pressingul ăla sus. Nu aveam forța necesară. Le-am cedat deliberat posesia și am încercat să-i prindem pe contraatac, ați văzut câte șanse am avut. Până la urmă rezultatul a fost meritat. Plecăm cu o experiență frumoasă, sper că băieții și-au dat seama că atunci când își doresc foarte mult și dau totul nu există echipă mare.

Nu mi-a fost teamă de nemți, am renunțat la mijlocașii defensivi la pauză. Am arătat că nu mi-e frică. Eu nu pot să spun că am pierdut calificarea, nu o văd că pe o înfrângere. Până la urma suntem la același punctaj, nu ne-a învins nimeni. Dacă intrau mingile alea două din ultimele minute cu Olanda acum vorbeam de altceva. Băieții la final erau cu capul jos, înlăcrimați", a spus Mutu la conferința de presă.

De asemenea, Mutu a mai spus că le-ar da jucătorilor nota 9 pentru evoluția de la turneul final.

Echipa națională a României a fost eliminată de la EURO U21, după remiza, scor 0-0, cu Germania.

"Tricolorii" părăsesc turneul final fără să fie înfrânți, însă aveau nevoie de o victorie contra nemților, în condițiile în care Olanda a învins Ungaria cu 6-1.

Clasamentul final al grupei este următorul: 1. Olanda 5p, 2. Germania 5p, 3. România 5p, 4. Ungaria 0p.