Presa americană, la picioarele Soranei Cîrstea, după marele triumf cu Sabalenka: „Momentul-cheie a venit atunci”

Presa americană, la picioarele Soranei Cîrstea, după marele triumf cu Sabalenka: „Momentul-cheie a venit atunci”
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Sorana Cîrstea a triumfat la Mastersul de la Roma, sâmbătă, în fața liderei mondiale WTA Aryna Sabalenka, iar presa americană a fost extrem de entuziasmată de evoluția româncei de 36 de ani.

Cunoscuta publicație Tennis World a dedicat un amplu material victoriei sportivei noastre născută în Târgoviște, scor 2-6, 6-3, 7-5 cu Sabalenka. Americanii au lăudat schimbarea tactică relevantă făcută de Sorana, care a dus-o către răsturnarea de situație, de la 0-1 la seturi și break în față pentru bielorusă.

ADVERTISING

La 6-2 și 2-0 pentru Sabalenka, puțini mai sperau într-o minune: „Aryna Sabalenka părea să controleze complet meciul timp de mai bine de un set și jumătate, conducea cu 6-2, 2-0 și dicta jocul prin forța loviturilor sale obișnuite, însă Sorana Cîrstea a schimbat treptat ritmul partidei.

Momentul-cheie a venit în setul al doilea, când Cîrstea a încetat să mai încerce să răspundă lovitură cu lovitură și a început să prelungească schimburile, obligând-o pe Sabalenka să se deplaseze mai mult și să greșească mai des.

ADVERTISING

De la 2-3, Cîrstea a câștigat patru game-uri consecutive, reușind break-uri succesive pentru a închide setul cu 6-3. În decisiv, încrederea Soranei a crescut vizibil. Break-ul pentru 4-3 a pus-o pe Sabalenka sub presiune reală pentru prima dată în tot meciul, iar timeout-ul medical care a urmat a sugerat că sportiva din Belarus avea probleme serioase la zona lombară sau la șold.

Chiar și după intervenția medicală, Sabalenka a încercat să revină, însă deplasarea și sincronizarea ei nu mai erau la nivelul obișnuit. Cîrstea și-a păstrat calmul în final și a încheiat revenirea spectaculoasă cu 2-6, 6-3, 7-5, una dintre cele mai importante victorii ale carierei sale și una dintre cele mai mari surprize de la Italian Open”, au notat cei de la Tennis World.

ADVERTISING

Românca va evolua mâine în optimi la Foro Italico, în fața Lindei Noskova din Cehia, 21 de ani, locul 13 în lume, de la ora 12.

D.A.