Petrolul și Rapid remizează după un meci cum rar se vede

Petrolul Ploiești și Rapid au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci din play-off-ul Ligii 2, în care prahovenii au ratat 3 penaltiuri.

Partida de la Ploiești a fost destul de liniștită până în minutul 65, când Petrolul a primit penalti.

Rapid era deja în inferioritate numerică din minutul 28, după ce Rareș Lazăr a fost eliminat, și situația era destul de delicată.

Cel care a executat penaltiul a fost Arnăutu, dar Popa a apărat șutul. Arbitrul Iulian Dima a decis repetarea execuției și i-a dat galben lui Popa pentru că nu a stat pe linia porții în momentul șutului.

Al doilea executant a fost Marinescu, iar Popa a apărat din nou. Și de această dată, penaltiul a fost repetat deoarece Popa nu a ținut piciorul pe linia porții. El a văzut astfel și al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

A venit rândul lui Meza Coli să bată al treilea penalti, dar acesta a tras mult peste poartă.

Imediat, cu doi oameni mai puțin, Rapid a avut trei ocazii în aceeași fază. Și Petrolul a avut o bară, dar meciul s-a terminat egal, 0-0.

După acest rezultat, Rapid ocupă locul 5 în play-off, cu 20 de puncte, iar Petrolul e ultima, cu 19 puncte.