Petra Kvitova, prima finalistă a turneului WTA de la Cincinnati

Tenismena cehă Petra Kvitova, dublă campioană de Grand Slam în carieră, s-a calificat în finala turneului WTA Masters 1000 de la Cincinnati.

În careul de ași, Petra a avut o misiune grea, aceea de a trece de favorita gazdelor, Madison Keys, 24 WTA. Scorul a fost strâns, 6-7, 6-4, 6-3, după două ore și 20 de minute de joc.

Kvitova, locul 28 în lume, va evolua în finală cu învingătoarea duelului dintre Caroline Garcia și Aryna Sabalenka, care va începe la Cincinnati în jurul orei 20.45.

Petra Kvitova vs. Ons Jabeur | 2022 Cincinnati Round of 16 | WTA Match Highlights

Simona Halep a evoluat și ea la Cincinanti și s-a văzut nevoită să declare forfait înaintea partidei din turul II cu Veronika Kudermetova, Rusia, din cauza unor probleme la coapsă.

Pentru jucătoarele de top urmează o pauză de o săptămână, până la începerea US Open, al patrulea și ultimul GS al anului.