O favorită a fost eliminată de la Madrid

Elise Mertens (29 WTA, favorită nr. 24) a fost eliminată luni, în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.705.780 de euro, după ce s-a înclinat în trei seturi, 4-6, 6-0, 4-6, în faţa egiptencei Mayar Sherif (59 WTA).

Sherif, care în runda precedentă o eliminase pe favorita nr. 5, Caroline Garcia, s-a impus după un meci de aproape 3 ore şi va juca în sferturi împotriva învingătoarei din partida care le opune pe Mirra Andreeva (Rusia, 194 WTA) şi Arina Sabalenka (Belarus, 2 WTA, cap de serie nr. 2).

Aşa cum se ştie, tot luni, jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe rusoaica Liudmila Samsonova (18 WTA), cu 6-4, 6-4.

Irina Begu (32 ani, 35 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 47 de minute. Ea o va înfrunta pe învingătoarea dintre Paula Badosa (Spania/N.26) şi Maria Sakkari (Grecia/N.9).