Novak Djokovici triumfă la Cincinnati și continuă un an perfect

Tenismenul sârb Novak Djokovici a cucerit trofeul turneului ATP Masters de la Cincinnati, desfășurat anul acesta la New York, din cauza pandemiei de coronavirus.

Liderul mondial ATP și-a păstrat invincibilitatea din acest an și în America, el având 23 de victorii și nicio înfrângere în sezonul 2020 ATP. În ultimul act el l-a învins pe canadianul Milos Raonici, scor 1-6, 6-3, 6-4.

Djokovic Masters Raonic for Cincy Title | Cincinnati 2020 Final Highlights

Revenind în joc după un prim set dezastruos, Nole a câștigat partida în două ore și 2 minute.

Djokovici și Nadal au acum în palmares câte 35 de trofee de tip Masters 1000 câștigate.

Finala feminină nu s-a mai putut disputa, căci Naomi Osaka a acuzat o accidentare și nu s-a mai prezentat în ultimul act cu Vika Azarenka, cea care câștigă astfel primul turneu WTA din 2016 încoace.

Naomi Osaka s-a retras înaintea finalei de la Cincinnati

Din 31 august începe tot la New York trofeul de Mare Șlem de la US Open, din păcate fără Simona Halep la start.

Iată și alte știri de mare interes din tenis, pe care le puteți urmări numai pe SpotMedia.ro:

Antrenorul Simonei Halep dezvăluie ce urmează pentru tenismena noastră: La ce turnee va mai participa în acest an

Modificări în Top 10 WTA după rezultatele înregistrate la turneul de la Cincinnati