Novak Djokovici se impune la Adelaide după un meci de mare luptă cu Korda

Sârbul Novak Djokovici s-a impus în ultimul act al turneului ATP de la Adelaide, după un meci de mare luptă împotriva tânărului american Sebastian Korda.

Nole, fost lider mondial, acum pe 5 ATP, a câștigat cu un scor de 6-7 (8), 7-6 (3), 6-4, după un meci de 3 ore și 11 minute, total dramatic și cu multe întorsături de scor.

După un prim tiebreak terminat cu 10-8 pentru Korda, deși Djokovici a ratat multiple șanse de set, americanul de origine cehă putea închide meciul la 5-4 în setul secund, când a ratat o minge de meci pe serviciul rivalului său.

Djokovici s-a impus clar în al doilea tiebreak, iar în decisiv a dat dovata de mai multă maturitate și a știut când și cum să facă breakul pentru desprinderea decisivă.

Sârbul cucerește primul său trofeu al anului, dar și cu mulți nervi, el având o ieșire ciudată la finalul primului set, când le-a strigat fratelui și managerului său să iasă din tribune: „Out! Du-te afară! Da, tu, ieși!”.

Turneul de tenis Adelaide International 1 (ATP 250), a fost dotat cu premii totale de 642.735 de dolari americani.