Naționala de volei a României, eliminată în sferturile de finală la Campionatul European

Echipa națională de volei masculin a României a fost învinsă de Franța în sferturile de finală de la Campionatul European.

„Tricolorii” au fost învinși de campioana olimpică Franța, scor 3-0 (25-22, 25-14 și 27-25)

Jucătorii noștri au început bine meciul, au condus Franța, dar apoi au cedat pe finalul primului set și în al doilea nu au avut nicio șansă. În al treilea set au fost iar în avantaj, dar au fost învinși.

Echipa României: Robert Aciobăniței, Florian Bartha, Alexandru Rață, Marian Bala, Robert Călin, Claudiu Dumitru
Rezerve: Mircea Peța, Filip Constantin, Sergio Diaconescu, Ionuț Bălean, Carol-Gabriel Kosinski, Andrei Butnaru, Ștefan Lupu
Selecționer: Sergiu Stancu

Anterior, România obținuse o victorie cu Franța în faza grupelor de la Campionatul European, scor 3-1, dar adversarii noștri erau deja calificați în optimi.

România se calificase în semifinalele Campionatului European în 1977, când a câștigat medalia de bronz. Avem în palmares cinci medalii: 1 aur - 1963, 2 argint – 1955, 1958, 2 bronz – 1971, 1977