Naționala de polo a României ratează calificarea în sferturile de finală ale turneului preolimpic

Naţionala masculină de polo pe apă a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Rotterdam, după ce a fost surclasată de echipa Franţei cu scorul de 16-7 (5-2, 3-1, 5-1, 3-3), joi, în ultimul lor meci din Grupa B, unul decisiv.

Tricolorii, care erau obligaţi să câştige pentru a merge mai departe, au început foarte bine şi au condus cu 2-0, dar apoi au primit 6 goluri consecutive şi speranţele s-au destrămat. Scorul a luat proporţii în sfertul al treilea (5-1 parţial), astfel că ultima repriză nu a mai contat (3-3).

Pentru echipa României, antrenată de grecul Athanasios Kechagias, au marcat Cosmin Radu (2 goluri), Vlad Dragomirescu (2), Bogdan Remeş, Tudor Fulea şi Levente Vancsik.

Golurile francezilor au fost reuşite de Mehdi Marzouki (4), Charles Canonne (3), Enzo Khasz (2), Ugo Crousillat (2), Pierre-Frederic Vanpeperstraete (2), Romain Marion Vernoux, Thomas Vernoux şi David Babic.

Joi vor avea loc şi celelalte două meciuri din Grupa B, Rusia – Olanda şi Croaţia – Germania.

Rusia ocupă primul loc, cu 7 puncte, urmată de Croaţia, 6 puncte, Olanda, 5 puncte, Franţa, 5 puncte, România, 3 puncte, Germania, 0 puncte.

Sferturile de finală sunt programate la 19 februarie, semifinalele în 20 februarie, iar finalele pe 21 februarie. Primele trei clasate în turneu se califică la JO 2020.