Minaur Baia Mare se califică dramatic la Final Four-ul Cupei României la handbal

CS Minaur Baia Mare s-a calificat dramatic la turneul Final Four al Cupei României la handbal masculin, după ce a învins-o în deplasare pe CSU din Suceava, cu scorul de 26-25 (12-15), sâmbătă, în primul meci din sferturi.

Călin Căbuţ a marcat golul victoriei în ultimele secunde de joc.

CSU din Suceava a pierdut toate cele trei meciuri din acest sezon cu Minaur la diferenţă de un gol, de fiecare dată marcat în finalul jocului.

Călin Căbuş şi Stefan Vujic au fost cei mai buni marcatori ai băimărenilor, cu câte 8 goluri. De la CSU s-au remarcat Irakli Kbilaşvili, cu 7 goluri, şi Alin Roşu, cu 5.

Celelalte meciuri din sferturi vor avea loc pe 30 aprilie: CS Dinamo Bucureşti - CSM Focşani, CS Universitatea Cluj - CSA Steaua Bucureşti şi CSM Bacău - HC Dobrogea Sud Constanţa.