Milan învinge Inter cu un Zlatan Ibrahimovici în zi de grație (Video)

AC Milan a trecut de marea sa rivală Inter în celebrul ”Derby della Madonnina”, scor 2-1 și este liderul Seriei A cu maximum de puncte după primele patru etape.

Inter a fost echipa considerată gazdă pe San Siro în acest meci, însă Milan a fost trupa care cu adevărat a strălucit.

Real Madrid și Barcelona au pierdut în La Liga

Marele Zlatan Ibrahimovici a fost eroul ”rossonerilor” cu dubla sa din minutele 13 și 16. Primul gol a venit după un penalti, e drept ratat de același Zlatan, Handanovici a respins însă balonul în față, iar suedezul a punctat până la urmă. Milanul primise lovitură de pedeapsă după ce Kolarov îl faultase în careu tot pe Ibrahimovici. Trei minute mai târziu, el făcea 2-0 după o centrare de mare clasă a lui Leao.

Inter 1-2 Milan | Zlatan Double Seals Derby! | Serie A TIM

Golul lui Lukaku din minutul 29 a aprins marele derbi, dar până la urmă Milanul a avut maturitatea să conserve, pe deplin merit, acest rezultat. A fost primul meci pentru marele Zlatan dupa ce s-a vindecat de COVID-19.

La oaspeți, românul Ciprian Tătărușanu a fost doar rezervă.

Inter e abia pe locul șase în Serie A, cu șapte puncte, e drept însă că elevii lui Conte au fost și decimați în acest start de sezon cu multe cazuri de coronavirus.

Inter: Handanovici - D'Ambrosio, De Vrij, Kolarov - Perisici, Vidal, Brozovici, Hakimi - Barella - Martinez, Lukaku.

AC Milan: Donnarumma - Calabria, Kjaer, Romagnoli, Theo - Bennacer, Kessie - Saelemaekers, Calhanoglu, Leao - Zlatan Ibrahimovici.

Liga 1: Rezultatele înregistrate în meciurile de sâmbătă