Michael Ballack, indignat de ce a pățit România în meciul cu Olanda: "Este o nebunie"

Fostul mare fotbalist Michael Ballack s-a arătat nemulțumit de tratamentul de care a avut parte România în meciul cu Olanda din optimile de la EURO 2024.

Ballack a afirmat că România a fost dezavantajată de arbitraj încă din startul meciului, când ar fi trebuit să primească penalty după intrarea asupra lui Ianis Hagi, care a fost lovit cu cotul în cap.

"Contactul nu a fost pedepsit, nici măcar verificat. Probabil pentru că a urmat imediat finalul reprizei. Pentru mine e o situație care trebuia cel puțin analizată. E clar!", a spus Ballack la Magenta TV.

De asemenea, Ballack a afirmat că meciul trebuia oprit înainte ca România să primească golul de 3-0.

"Portarul dă afară unul dintre pantofii care se află în mijlocul careului. Nu știm exact cum au ajuns acolo. Este de fapt o nebunie că se află pe teren și mai ales că jocul nu a fost întrerupt.

Este o situație ciudată. Dacă sunt obiecte pe teren, jocul trebuie oprit. De ce nu intervine arbitrul video este o altă întrebare, pentru că aceasta este de fapt regula", a completat Ballack.

Amintim că echipa națională a României a fost eliminată în optimile de la EURO 2024 după ce a fost învinsă de Olanda cu 3-0.

Pentru echipa națională urmează o pauză până în luna septembrie, când vom juca meciurile din Liga Națiunilor. Suntem într-o grupă cu Kosovo, Cipru și Lituania.

Rămâne de văzut dacă România îl va mai avea pe bancă pe Edi Iordănescu. Selecționerul a cerut câteva zile libere, iar apoi va discuta cu FRF.

• Meci 45 Spania – Germania (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Franța – Portugalia (Hamburg, 22:00)

• Meci 48 Anglia – Elveția (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Olanda – Turcia (Berlin, 22:00)

• Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

• Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

• Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)