Meci mare făcut de Moruțan și Marius Marin în Italia

Fotbaliştii români Olimpiu Moruţan şi Marius Marin au marcat golurile prin care Pisa SC a învins-o pe AC Perugia cu scorul de 2-1, vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 26-a a ligii secunde din Italia.

Perugia a deschis scorul prin Tiago Casasola (39 – penalty), după ce Pisa a rămas în zece oameni în min. 31, când a fost eliminat islandezul Hjoertur Hermannsson.

Gazdele au reuşit să întoarcă scorul după pauză, când au marcat Olimpiu Moruţan (51) şi Marius Marin (58).

Perugia a evoluat şi ea în zece jucători pe final, după ce Yeferson Paz a fost eliminat (76).

Moruţan, care a evoluat 71 de minute în meciul de vineri, are 6 goluri marcate în 24 de partide.

Marin, care a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în min. 36, a marcat primul său gol în acest sezon, în 23 de partide.

În alt meci, Parma a învins-o pe Frosinone cu 4-3, în deplasare, internaţionalul român Dennis Man oferind două assist-uri. Pentru oaspeţi au înscris Franco Vazquez (6, 73), Cristian Ansaldi (21), din pasa lui Dennis Man, şi Luca Zanimacchia (35), din pasa lui Dennis Man.

Golurile gazdelor, la care mijlocaşul român Daniel Boloca a fost integralist (cartonaş galben primit în min. 66), au fost reuşite de Giuseppe Caso (25), Samuele Mulattieri (48) şi Luca Moro (71).

Man, revenit după o accidentare, a jucat 59 de minute, în timp ce Valentin Mihăilă nu a făcut parte din lot, fiind încă accidentat.

Parma a avut doi jucători eliminaţi în acest meci, Nahuel Estevez (56) şi Drissa Camara (86).