Maradona și-a adus aminte de România - ce spune despre Hagi și Popescu

Fostul mare fotbalist argentinian Diego Armando Maradona și-a adus aminte de partida pe care a disputat-o contra României la Cupa Mondială din 1990, încheiată la egalitate, scor 1-1.

Maradona s-a arătat în special impresionat de Gică Hagi, Marius Lăcătuș și Gică Popescu.

"Acum 30 de ani, în meciul cu România, trebuia să obținem calificarea pentru faza următoare. Românii aveau jucători mari precum Hagi, Lăcătuș sau Popescu", a scris Maradona pe Facebook.

De asemenea, Maradona nu-l poate uita nici pe Iosif Rotariu, despre care spune că avea un stil dur de joc.

"A fost multă luptă, totul a fost foarte fizic și cu puțin fotbal. La sfârșitul primei reprize, numărul 5 de la România mi-a rupt glezna stângă, mi-a deschis-o cu o lovitură. În repriza a doua am jucat cu infiltrații", a adăugat Maradona.

Echipa României de la acel meci: Lung – Rednic, Andone, Popescu, Klein – Sabău (Mateuț '82), Rotariu, Lupescu, Hagi – Lăcătuș, Balint (Lupu '72)

Golul nostru a fost marcat de Gabi Balint, iar pentru argentinieni a punctat Monzon.

România a terminat atunci pe locul 2 în faza grupelor, cu același punctaj cu Argentina, care a avut însă mai puține goluri marcate.